Orientacja dla amerykańskich stypendystów i stypendystek Fulbrighta 2021-22

Na przełomie września i października zorganizowaliśmy kilkudniowe spotkanie orientacyjne dla nowej grupy amerykańskich stypendystów i stypendystek, którzy przylecieli do Polski w ramach stypendiów Fulbrighta. Orientacja odbyła się w Warszawie w Centralnym Domu Technologii (CDT)*. W tym roku powitaliśmy 30 amerykańskich Fulbrighterów i Fulbrighterki, którzy będą prowadzić badania, rozwijać działalność dydaktyczną oraz prowadzić zajęcia na różnych uniwersytetach i w ośrodkach badawczych i akademickich na terenie Polski. W sumie, w tym roku akademickim, będziemy gościć 47 amerykańskich stypendystów i stypendystek.

Podczas orientacji uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w wielu warsztatach i sesjach tematycznych prowadzonych przez zespół Komisji Fulbrighta, których celem było lepsze zrozumienie specyfiki stypendium, systemu szkolnictwa wyższego w Polsce a także różnych inicjatyw, w które mogą się zaangażować. Mieli również okazję wziąć udział w sesji dotyczącej języka polskiego i polskiej kultury; uczestniczyć w warsztacie na temat różnorodności i “równo-ważności” w Polsce, który poprowadziła polska absolwentka Fulbrighta Margaret Amaka Ohia-Nowak; a także dowiedzieć się więcej o stypendium “od kuchni” podczas kilku sesji poprowadzonych przez amerykańskich absolwentów Programu: Emily Kosmaczewski, Joannę Pottle i Greg’a Hoke.

Charge d’Affaires B. Bix Aliu Ambasady Amerykańskiej przywitał stypendystów podczas zorganizowanego specjalnie na tą okazję bankietu przypominając im, że ich rolą jest również bycie ambasadorami i ambasadorkami w Polsce i aby w swoich działaniach wzmacniali polsko-amerykańskie relacje.  

To kilkudniowe spotkanie orientacyjne było również szansą dla stypendystów i stypendystek by lepiej poznali zespół Komisji i przede wszystkim siebie nawzajem. Liczne rozmowy, warsztaty kulinarne podczas których przygotowywaliśmy dania polskiej kuchni (i nie tylko pierogi 😉 ) i samo spotkanie się na żywo po długich miesiącach lockdownów sprawiły, że te kilka dni, które spędziliśmy razem na długo pozostaną w naszej pamięci. Nowym stypendystom życzymy powodzenia w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce i czekamy na kolejne spotkania.

*Centralny Dom Technologii (CDT), to centrum edukacji na miarę XXI wieku, to miejsce, w którym powstają i są realizowane przez cały rok programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach szeroko rozumianej edukacji technologicznej CDT prowadzi warsztaty online i stacjonarne, wydarzenia oraz konferencje, podczas których eksperci i praktycy omawiają tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii w dydaktyce i możliwości rozwoju edukacji technologicznej w przyszłości.  CDT jest tworzony przez zespół pasjonatów nowoczesnej edukacji. Wspólnie promujemy nauczanie w duchu STEAM, które stanowi wartościowe uzupełnienie wiedzy nabywanej w tradycyjnych szkołach. Projekt jest realizowany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju.

Related Posts
Loading...
Skip to content